XAMAS yetakchisining o‘limi Isroil uchun qimmatga tushishi aytildi
Xabaringiz bor, XAMAS o‘z yetakchisi Yahyo Sinvar Isroil tomonidan o‘ldirilganini tasdiqladi. Times of Israel nashrining yozishicha, XAMAS siyosiy byurosi yetakchisi o‘rinbosari Xalil al-Hayyo o‘z videomurojaatida Isroil Sinvarni o‘ldirganidan “pushaymon bo‘lishini” va uning “shahid bo‘lishi” guruhni yanada kuchaytirishini aytgan.
Uning qo‘shimcha qilishicha, XAMAS taslim bo‘lish va isroillik garovga olinganlarni avvaldan aytilgan barcha shartlar bajarilmaguncha ozodlikka qaytarish niyatida emas.
Shu bilan birga, Axios portaliga ko‘ra, Isroil razvedkasi Sinvarning o‘ldirilishi haqidagi xabar ma’lum bo‘lgach, qolgan jangari qo‘mondonlar g‘alayonda ekaniga ishonchi komil.
Nashrning Isroil rasmiylaridagi manbasiga ko‘ra, Sinvarning o‘ldirilishi XAMAS bilan bitim tuzish uchun “imkoniyatlar oynasi”ni ochadi.