Эндиликда камера ўрнатган тадбиркорлар жарималардан 50 фоиз эмас, 25 фоизлик улуш олади
Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасини янада ривожлантиришга доир янги қарор қабул қилинди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ:
- туман (шаҳар) ҳокимликларига, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида жалб қилинган инвесторларга тегишли махсус автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш дастурий-техник тизимлари орқали қайд этилган йўл ҳаракати қоидабузарликларидан ундирилган жарима суммасини тақсимлашнинг қуйидаги тартиби жорий этилсин:
а) туман (шаҳар) ҳокимликлари томонидан ўрнатилган махсус автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш дастурий-техник тизимлари жорий этилиб, ишга туширилган кундан бошлаб:
30 фоизи – бевосита туман (шаҳар) маҳаллий бюджетига, мазкур маблағлар йўл ҳаракатини рақамлаштириш, йўл инфратузилмасини ривожлантиришга, йўл-патруль хизмати ходимларининг қўшимча штатларини киритишга мақсадли йўналтирилади;
50 фоизи – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетига;
10 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг бюджетдан ташқари жамғармасига;
5 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ДЙҲХХ моддий техника базасини ривожлантириш, ходимларни рағбатлантириш ва мукофотлаш жамғармасига;
5 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлиги хизмати ҳузуридаги “Киберхавфсизлик маркази” давлат унитар корхонасига;
б) давлат-хусусий шериклик асосида жалб қилинган инвесторлар томонидан ўрнатилган махсус автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш дастурий-техник тизимлари жорий этилиб, ишга туширилган кундан бошлаб, давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимнинг амал қилиш муддатигача:
25 фоизи – давлат-хусусий шериклик асосида жалб қилинган инвесторларнинг ҳисобварағига;
20 фоизи – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетига;
10 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ДЙҲХХ моддий техника базасини ривожлантириш, ходимларни рағбатлантириш ва мукофотлаш жамғармасига;
5 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлиги хизмати ҳузуридаги “Киберхавфсизлик маркази” давлат унитар корхонасига йўналтирилади.