Гуллаш даврида аллергияни қандай енгиллаштириш мумкин
Иссиқлик ва фаол гуллаш аллергияни кучайтиради. Касалликнинг аломатларини енгиллаштириш учун ўзингизни тўрт девор орасига қамаб қўйишингиз шарт эмас. Бешта оддий, аммо самарали қоидалар аллергиядан халос бўлишингизга ёрдам беради.
Аллергиядан иложи борича қочиш кераклигини тушуниш учун аллергия тестларини ўтказиш яхшироқдир.
Аллергенларнинг интенсивлигини кузатиб боринг. Полен фаоллигининг энг юқори нуқтаси эрталаб ва кечқурун содир бўлади, шунинг учун бу вақтда сайр қилишдан бош тортиш яхшироқдир.
Об-ҳаво прогнозларини кузатинг. Ташқарида ҳаво шамолли ва қуруқ бўлса, чанг гулчанг билан аралашиб, аллергия хуружи хавфини оширади.
Аллергияга қарши дори-дармонларни қабул қилишни гуллаш даври бошланишидан 5-7 кун олдин бошланг.
Ўзингизни қандай ҳис қилаётганингизни кузатинг. Агар заифлик ёки бошқа нохуш аломатлар бўлса, тирнаш хусусиятини берувчи ҳолатлардан узоқроқда, бир кун уйда қолиш яхшироқдир.
Аллергияни даволаш мумкин эмас. Аммо у билан тўлиқ яшаш жуда реалдир, асосийси ўткир ҳужумлардан қандай қочишни ўрганишдир.