Жисмоний фаолликнинг етишмаслиги нималарга олиб келади?
15:38 / 17.03.2023
Гиподинамия ҳозирги даврда энг кенг тарқалган касалликларидан бири ҳисобланади. Инсонни мажбурий жисмоний меҳнат ва стрессдан халос қилиш нафақат ҳаётни осонлаштирди, балки унинг қисқаришига ҳам сабаб бўлади. Расмий статистик маълумотларга кўра, дунё аҳолисининг ярмидан кўпи жисмоний фаолликнинг етишмаслигидан азият чекмоқда.
Гиподинамиянинг оқибатлари жуда жиддий. Мушаклар биринчи навбатда азобланади. Кам жисмоний фаоллик юрак мушаклари ва қон томирларининг ҳолатига салбий таъсир қилади. Бу ўз навбатида юрак хуружи, инсулт ва юрак ритмининг бузилиши хавфини оширади.
Жисмоний ҳаракатсизлик метаболизмга салбий таъсир қилади ва кўпинча семиришни келтириб чиқаради. Кам жисмоний фаолиятнинг бошқа оқибатларига қуйидагилар киради: мия бузилишлари, уйқусизлик, неврозлар, овқат ҳазм қилиш тракти касалликлари, қўшма патологиялар, атеросклероз ва бошқалар.