Навоийда йилига 3 млн тонна олтин рудасини берувчи иккита кон топилди
Жорий йил 7 апрел куни “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ томонидан амалга оширилаётган инвестицион лойиҳалар доирасида Томди тумани ҳудудида “Мурунтов” кони таркибида “Балпантоғ” ва “Томдибулоқ” конларининг очилиш маросими ва бу ерда биринчи портлатиш ишлари амалга оширилди.
Қайд этилишича, мазкур конларнинг олтин таркибли маъдан захиралари комбинатнинг 2-гидрометаллургия заводига 33 километрлик темир йўллари орқали ташилади. Тадбирда конлар 40 миллион тоннадан ортиқ маъдан захирасига эга.
Конлардан қарийб 15 йил мобайнида йилига 3 миллион тоннадан олтинга бой маъдан қазиб олинади. Бу ишларни бажариш учун конга 7 та гидравлик экскаватор, 5 та бурғилаш қурилмаси, 23 та автоавғдаргич, 2 та тепловоз ва бошқа кўплаб кон техникаларини харид қилиш кўзда тутилган. Ҳозирги кунда битта замонавий гидравлик экскаватори, 90 тонна юк кўтариш қувватига эга 10 та автоағдаргич келтирилган.
8 апрелдан кон юзасини очиш ишлари бошланди.
Лойиҳа доирасида конда 653 та янги иш ўрни яратилади.