Ўта кучли уйқучанлик касаллик бўлиши мумкин
Баъзан доимо уйқучан юрадиган, уйқуга тўймайдиган инсонларни учратамиз. Бу сурункали касаллик бўлиши ҳам мумкин.
Нарколепсия - бу уйқу бузилишлари гуруҳидаги сурункали касаллик бўлиб, унинг асосий кўринишлари кундузи патологик уйқучанлик, мушаклар тонусининг кескин пасайиши, РЕМ уйқу ҳодисалари.
Касаллик ҳақида
Нарколепсия аёллар ва эркакларга тенг даражада таъсир қилади, у 5 ёшдан 50 ёшгача кенг учрайди, аммо беморлар ичида 10-20 ёшликлар ҳам бор. Дунёда ушбу патологиянинг тарқалиши 100 минг аҳолига 50-56 тани ташкил этади.
Аксарият ҳолларда беморлар нарколепсия ташхисини дарҳол эмас, балки касалликнинг бошланишидан 5-15 йил ўтгач олишади. Кўпчилик учун у умуман аниқланмаган. Бу унинг камдан-кам учрайдиганлиги (нарколепсия тарқалиши тахминан кўп склероз билан бир хил) билан боғлиқ эмас, балки беморлар ва шифокорларнинг ушбу патология ҳақида хабардорлиги пастлиги билан боғлиқ - беморлар қайси шифокорни кўришни билишмайди ва ҳатто улар ҳақида гапиришса ҳам. Уларнинг шикоятлари, мутахассис, нарколепсия мавжудлигига шубҳа қилмасдан, бутунлай бошқача ташхис қўяди.