Режалаштирилган ишларни кечиктириш депрессияга сабаб бўлади
Каролинска институти тадқиқотчилари режалаштирилган ишларни кечиктириш турли хил соғлиқ муаммоларининг аломати эканлигини аниқладилар. Ишларни кейинроқ кечиктириш депрессияни, шунингдек, руҳий саломатлик билан боғлиқ бўлмаган асоратларни кўрсатиши мумкин.
Тадқиқотчилар 3525 нафар швед университети талабалари орасида тадқиқот ўтказдилар, унда иштирокчилар мунтазам равишда анкеталарни тўлдириб туришди.
Натижалар шуни кўрсатдики, кечиктиришнинг юқори даражаси депрессия, ташвиш ва стресснинг янада оғир белгилари билан боғлиқ. Мактабга кечиккан ўқувчилар елкалари ва қўлларидаги оғриқлар, ёмон уйқу, ёлғизлик ва молиявий муаммолар ҳақида хабар беришади.
Талабалар анкеталарни узоқ вақт давомида тўлдирганлиги сабабли, тадқиқотчилар соғлиғининг ёмонлашувининг асосий сабаби кечикиш бўлиши мумкин деган хулосага келишди. Бироқ, бу муаммони ҳал қилиш мумкин. Олдинги клиник тадқиқотлар шуни кўрсатдики, когнитив хулқ-атвор терапияси кечиктиришга қарши курашда самарали бўлади. Ушбу терапия кечикишни енгишга ёрдам беради, чунки у одамни узоқ муддатли мақсадларни қисқа муддатли мақсадларга бўлиш, смартфонлар каби чалғитадиган нарсалар билан курашиш ва салбий ҳис-туйғуларга қарамасдан диққатни жамлашга ўргатади.