Сув тошқини туфайли Афғонистон ва Ўзбекистон ўртасидаги чегара ювилиб кетди
Афғонистон ва Ўзбекистон ўртасидаги чегара сув тошқини туфайли ювилиб кетган. Бу ҳақда Афғонистон энергетика ва сув ресурслари вазири вазифасини бажарувчи Абдулатиф Мансур маълумот берди.
Келтирилишича, Афғонистон билан Тожикистон, Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги чегараларни белгилаш янги стратегия бўйича амалга оширилади. Ислом Амирлиги раҳбарининг кўрсатмаларига асосланган бу режа Ички ишлар, Мудофаа, Разведка Бош бошқармаси ва Ташқи ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда бажарилади.
“Тожикистон, Ўзбекистон ва Туркманистон билан чегараларимиз сув тошқинлари туфайли ювилиб кетди. Муҳими шундаки, биз ўтмиш чегараларини белгилаш бўйича муҳим ишларни амалга оширмоқдамиз”, – дейди Абдулатиф Мансур.
Шунингдек, Мансур Афғонистоннинг сув бошқаруви ва энергия ишлаб чиқаришга бўлган эҳтиёжини таъкидлаб, бу борада йирик тўғонларни қуриш, сув, шамол ва қуёш ресурсларидан фойдаланиш орқали ўзини ўзи таъминлашга эришишни мақсад қилганини айтган.
Шу билан бирга, сув ресурсларини бошқариш қўшни давлатларга зарар келтирмаслиги таъкидланган.