Тиш шифокори оғиз чайқаш учун энг яхши воситаларни санаб ўтди
Тиш шифокори Татяна Сумтсова тишларни ювгандан сўнг оғзингизни илиқ сув билан чайишнинг ўзи қолган тиш пастаси ва овқатни ювиш, нафасингизни янгилаш ва оғзингизни тоза сақлашга ёрдам беради. Аммо, сувга қўшимча равишда, антисептик, яллиғланишга қарши ва тетиклантирувчи компонентларни ўз ичига олган чайишлар фойдалидир. Татяна Сумтсова ушбу маҳсулотлар тиш чўткаси ва тиш пастасининг таъсирини тўлдиришини, чуқурроқ тозалаш ва тиш муаммоларининг олдини олишни таъминлашини тушунтирди.
“Энг кўп тавсия этилган чайишлар хлорҳексидин, триклосан, эфир мойлари ёки натрий фторидга асосланган. Улар бляшка, тош, оғиздан ёмон ҳид билан курашишга ёрдам беради ва ҳатто кариес ривожланишининг олдини олади”, - деди эксперт.
Сумтсованинг сўзларига кўра, синтетик чайишлардан ташқари, сиз табиий ўсимликлардан тайёрланган дамламалардан ҳам фойдаланишингиз мумкин.
Мисол учун, ромашка, адачайи, календула ва бошқа доривор ўсимликларнинг инфузиялари яллиғланишга қарши, антисептик ва бириктирувчи таъсирга эга. Улар тиш гўштининг яллиғланиш касалликларини олдини олиш ва даволаш учун самарали.
Шуни таъкидлаш керакки, чайиш ёки ўсимлик инфузионини танлашда сиз фойдаланиш бўйича кўрсатмаларга қатъий риоя қилишингиз ва тавсия этилган дозалар ва фойдаланиш частотасидан ошмаслигингиз керак. Акс ҳолда, маҳсулотнинг таъсири нафақат самарасиз, балки тиш ва тиш гўштига ҳам зарар этказиши мумкин”, - дея хулоса қилди стоматолог.
Тишларингизни даволаш учун чет элга бориш қарорини қимор деб аташ мумкин, чунки беморга қандай сифатли хизматлар кўрсатилишини аниқ айтиш мумкин эмас, деди стоматолог Алексей Антипенко. Унинг қўшимча қилишича, баъзи ҳолларда курс бир йилгача давом этиши мумкин, шунинг учун жиддий шифокорлар чекланган вақт ичида тиш даволашни ўз зиммаларига олмайдилар.