Творогни инсон организмига фойдаси
Творог ортиқча вазндан шикоят қилувчилар учун айни муддао маҳсулотдир. У саломатликни мустаҳкамлайди ва вазн билан боғлиқ муаммони ҳал қилишга ёрдам беради, бироқ бунинг учун творогни тўғри танлай олиш муҳим.
Творог оқсилларга тўла ва мушакларнинг ўсиши учун зарур бўлган аминокислоталарнинг тўлиқ тўпламига эга. Творог организмни қувватлантирадиган углеводларни ҳам ўз ичига олади: унда темир, кальций, фосфор, бошқа муҳим витамин ва минераллар мавжуд. Творог ичак фаолиятини яхшилайди, унинг таркибидаги витаминлар асаб, юрак-қон томир тизимини, скелетни мустаҳкамлайди ва организмнинг иммунитет ҳимоясини оширади.
Нутрициологлар ёғсиз творог кўрингани каби яхши маҳсулот эмаслиги ҳақида айтишади. Ёғсиз творогни тайёрлаш учун сут хамиртурушдан олдин ёғсизлантирилади; бундай ҳолатда ёғда эрийдиган витаминларнинг бир қисми йўқолади. Бундан ташқари, ёғсиз творог кўпчилик ёқтирмайдиган таъмга эга. Агар ёғсиз творогни хоҳласангиз унга авакадо қўшиб ейишингиз мумкин.
Овқатланиш рационига қараб творогни танлаган маъқул. Агар мақсадингиз вазн йўқотиш бўлса, унда ёғсиз творогни танлаганингиз маъқул. Агар сиз мушак массасини ошираётган ёки бирор бир касалликдан тузалаётган бўлсангиз, ёғ миқдори юқори бўлган творогни истеъмол қилинг. Ҳар бир турдаги творогнинг камчиликлари бор, бироқ тўғри овқатланиш сизга кўпроқ фойда олишга ёрдам беради.