Хотирани кучайтиришнинг энг самарали усули
Йиллар давомида инсон хотираси муваффақияцизликка учрай бошлайди, бу деманснинг биринчи аломати бўлиши мумкин. Жисмоний фаоллик муҳим ёки иккинчи даражали нарсани унутмаслик учун мия фаолиятини яхшилашнинг энг самарали усулларидан бири сифатида тан олинган. Деманс хавфини икки баравар камайтириш учун сиз кунига ўн минг қадам юришингиз керак. Бироқ, яна бир нечта бошқа усуллар мавжуд.
Шифокорлар, хусусан, хотирани яхшилайдиган ақлий алоқаларни ўрнатишни эътиборсиз қолдирмасликни маслаҳат беришади. Ушбу самарали хотира стратегиясининг моҳияти оддий: сиз янги маълумот олганингизда, уни аллақачон таниш бўлган нарса билан боғланг.
Ақлий алоқаларни ўрнатиш янги маълумотни тезроқ эслаб қолишга ёрдам беради. Усулнинг яна бир афзаллиги шундаки, у билим ва ахборотни қўллаш жараёнини кучайтиради. Буларнинг барчаси маълум маълумотларни яхшироқ ва ишончли эслаб қолиш эҳтимолини оширади.