Toshkentda avtobuslarga gaz quyish shoxobchalari soni qisqartirildi
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda ayrim yo‘nalishlarda harakatlanayotgan avtobuslarning gaz yoqilg‘i quyish shoxobchalarida navbatda qolib ketayotgani haqida postlar va videoroliklar tarqalmoqda. Mazkur holat yuzasidan «Toshshahartransxizmat» AJ rasmiy munosabat bildirdi.
Ma’lum qilinishicha, bugungi kungacha Toshkent shahrida kuniga 1 000 dan ortiq katta va o‘ta katta sig‘imli avtobuslar siqilgan tabiiy gaz (metan) yonilg‘isida harakatlanadi. Ularni siqilgan tabiiy gaz bilan ta’minlash avval 33 ta AGTKSh orqali amalga oshirib kelingan.
Biroq havo harorati pasaygani sababli aholi, ijtimoiy muassasalar va strategik muhim obyektlarga tabiiy gazni teng ravishda yetkazib berishni ta’minlash maqsadida avtobuslarni gaz bilan ta’minlaydigan AGTKSh soni 11 tagacha qisqartirilgan.
Shundan kelib chiqib, «Hududgaz poytaxt» filiali va Toshkent shahar hokimligi bilan kelishuvga ko‘ra, poytaxtda faoliyat yuritayotgan AGTKSh ro‘yxati tasdiqlanib, «Toshshahartransxizmat» AJ rahbariyati tomonidan tasdiqlangan ro‘yxat asosida avtobuslarni AGTKShga yetkazish jadvali ishlab chiqilgan.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, AGTKShgacha bo‘lgan masofaning oshishi, qishda gaz iste’molining ko‘payishi hamda magistral gaz quvurlarida bosimning pasayishi tufayli avtobuslarga yonilg‘i quyish vaqti sezilarli uzaygan va bu shoxobchalarda navbatlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda.
Mazkur vaziyatni tez fursatda barqarorlashtirish, yo‘nalishlardagi avtobuslar harakati va oraliq intervalni saqlab qolish hamda yo‘lovchilarga ko‘rsatilayotgan transport xizmatlarining uzluksizligini ta’minlash maqsadida «Toshshahartransxizmat» AJ tomonidan tungi navbatchilik tashkil etilgani va vaziyat doimiy nazoratda ekani bildirildi.