Британиялик олимлар шамоллаш ва гриппнинг янги шаклини аниқлашди
Лондондаги Қиролича Мери университети вакили бўлган британиялик тадқиқотчилар ARVI’нинг узоқроқ ва илгари номаълум шаклини аниқладилар.
Олимлар 10 000 дан ортиқ одамлар орасида сўровнома ўтказиб, улардан коронавирус инфекциясининг чўзилган шакли пайтида бошдан кечирадиган камида 16 та асосий симптомни номлашни сўрашди. Нафас қисилиши, бош айланиши ва чарчоқдан ташқари, танадаги оғриқлар ҳам рўйхатга киритилди.
Кейин мутахассислар кўнгиллиларни 3 гуруҳга бўлиш орқали касаллик белгилари қанчалик кенг тарқалганлигини аниқлашга ҳаракат қилишди. Биринчисига симптомларни тўғридан-тўғри коронавирус билан боғлаганлар, иккинчисига симптомларни бошқа респиратор инфекция билан боғлаган иштирокчилар, учинчисига юқорида қайд этилган касалликлардан ортиқ бўлмаганлар киради.
Тадқиқот натижалари шуни кўрсатадики, биринчи гуруҳ энг кенг қамровли эди, аммо бир хил даражада қизиқарли омил аниқланди. Уларда ARVI’нинг узоқроқ шакли мавжуд бўлиб, унда организм учун салбий оқибатлар анча узоқроқ намоён бўлади.