Нега саратон касаллигини касбий касалликлар қаторига киритиш таклиф қилинмоқда?
12:17 / 14.06.2024
Россия Соғлиқни сақлаш вазирлиги касбий касалликлар рўйхатини саратонни ўз ичига олган ҳолда янгилашни таклиф қилди. Бу ҳақда “Коммерсант” газетаси Россия ҳукуматининг тегишли қарори лойиҳаси ва ҳужжатга тушунтириш хатига таяниб ёзмоқда.
Нашр таъкидлаганидек, Россиядаги касбий касалликлар рўйхати амалда “касбий” саратонни ҳисобга олмайди. Департаментнинг фикрича, бу ишларнинг ҳақиқий ҳолатига мос келмайди.
Онколог болаларда саратонни эрта босқичларда қандай аниқлаш мумкинлигини айтди
“Мажбурий ижтимоий суғурта тўғрисида ...” федерал қонунига мувофиқ, касбий касаллик - бу ходимнинг меҳнат қобилиятини йўқотишига олиб келадиган зарарли ишлаб чиқариш омили таъсиридан келиб чиққан сурункали ёки ўткир касаллиги. Қарор лойиҳасининг тушунтириш хатида тиббиётнинг замонавий ривожланиши шароитида “касалликларни касбий касалликларга таснифлаш бўйича ёндашувларни қайта кўриб чиқиш” зарурлиги қайд этилган.
Илгари Россия Фанлар академиясининг академиги, Н.Ф. номидаги Эпидемиология ва микробиология миллий тадқиқот маркази раҳбари.
Гамалея Александр Гинзбург Россияда саратоннинг барча турларига қарши универсал вактсина сичқонларда муваффақиятли синовдан ўтказилганини маълум қилди.