Ўпка ҳужайраларини тиклашнинг янги усули топилди
Бостон университетининг Регенератив тиббиёт маркази (CРеМ) олимлари ўпка ҳужайраларини қайта тиклаш йўлини топдилар. Бу кашфиёт амфизем, ўпка фибрози ва коронавирус билан курашишнинг янги усулларини шакллантириш имконини беради.
Ёндашув шикастланган ўпка тўқималарига муҳандислик ҳужайраларини имплантация қилишнинг ноёб усулига асосланган. Бунинг учун мутахассислар биринчи навбатда индукцияланган плурипотент илдиз ҳужайралари ёрдамида трансплантация қилишди. Ушбу ҳужайраларни қайта дастурлаш технологиясидан фойдаланган ҳолда ҳар қандай беморнинг қони ёки терисидан олиш мумкин.
Кейинчалик муаллифлар ўпкада ишлаб чиқарилган ҳужайраларнинг узоқ муддатли ўсишига эътибор қаратдилар. Базал ҳужайралар трансплантациясидан сўнг, имплантлар нафас олиш йўлларининг функционал эпителийсини ташкил этувчи бошқа турдаги ҳужайралар учун асос бўлиб, бўлиниш орқали мустақил равишда ўзларининг нусхаларини яратишга киришдилар.