Ўзбекистонда Россиянинг “Паспорт-виза хизмати” корхонаси аккредитациядан ўтди
Жорий йил 20 июн куни Ўзбекистон ТИВнинг консуллик-ҳуқуқий департаментида Россия Ички ишлар вазирлигининг “Паспорт-виза хизмати” федерал давлат унитар корхонасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси маслаҳатчиси Олег Костюк билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда “Дунё” агентлиги хабар берди.
Учрашувда Россия Ички ишлар вазирлигининг “Паспорт-виза хизмати” федерал давлат унитар корхонаси вакилига ушбу ташкилот ТИВ ҳузурида расмий аккредитациядан ўтгани ҳақидаги сертификат топширилган.
Олег Костюк аккредитациядан ўтказилганлик учун миннатдорлик билдириб, ваколатхона нафақат ўзбекистонлик меҳнат муҳожирларини уюшган равишда жалб қилиш бўйича “пилот лойиҳа” доирасида фаол иштирок этиш, балки фуқаролар учун турли хизматлар, хусусан, консалтинг ва ахборот хизматларини кўрсатишни ташкил этиш ниятида эканини таъкидлаган.
Россия Ички ишлар вазирлигининг “Паспорт-виза хизмати” давлат унитар корхонасининг асосий фаолияти жисмоний ва юридик шахсларга миграция соҳасида ахборот ва консалтинг хизматларини кўрсатиш, шунингдек, Ички ишлар вазирлигига тақдим этилган аризалар ва бошқа ҳужжатларни қайта ишлаш бўйича хизматларни тақдим этадиган ягона тузилмадир.
Айни пайтда Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Россия Ички ишлар вазирлигининг “Паспорт-виза хизмати” федерал давлат унитар корхонаси билан мамлакатдан Россияга 10 минг қурувчини ишга жалб қилиш бўйича “пилот лойиҳа” доирасида ҳамкорлик қилмоқда.
“Пилот лойиҳа” меҳнат мигрантларининг Россияга кириш механизмини оптималлаштириш, иш берувчилар билдирган эҳтиёжларни ҳисобга олган ҳолда мутахассислар малакасини ошириш, шунингдек, юртдошларимизнинг Россия ҳудудига бориши учун зарур бўлган процедураларни ўтказишга қаратилган. Барча зарур тиббий ва ҳуқуқий процедуралар, шунингдек, жалб этилган ўзбекистонлик мутахассисларнинг малака текширувлари Тошкентда амалга оширилади.