Шифокорлар тиш чўткаси ва деманс ўртасидаги боғлиқликни аниқладилар
Оғиздаги бактериялар демансга олиб келади. Агар сиз тишларингизни махсус тозаловчи воситалар билан тозаламасангиз, унда касаллик эҳтимоли ортади. Бу ҳақда британиялик шифокор, биология ва тиббиёт бўйича теледастурлар бошловчиси Майкл Мозили маълум қилди.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, тадқиқот шуни кўрсатдики, милк касаллигидан азият чекадиган одамларда Алтсгеймер касаллигига чалиниш хавфи кўпроқ. Агар сиз тишларингизни ёмон ювсангиз, тиш эти кўпинча яллиғланади. Бактериялар қон оқимига кирганда, тананинг иммунитет реакцияси пайдо бўлади. Бу принципиал жиҳатдан фойдалидир, лекин узоқ вақт давомида эмас, чунки бир мунча вақт ўтгач, у сурункали яллиғланишга олиб келиши мумкин.
Бу назарияни Британия стоматологи Сим Синграо ҳам тасдиқлайди, у Марказий Ланкашир университети стоматология бўлими мутахассислари билан биргаликда Алтсгеймер касаллиги ташхиси қўйилган ва унга эга бўлмаган одамларнинг мия намуналарини ўрганган. Натижада, у касалликдан азият чекаётган одамларнинг миясида оғиз бўшлиғидаги бактерияларнинг ДНК белгилари ва улар билан боғлиқ оқсиллар топилганлигини таъкидлади.