Шизофрения касаллигининг бир қанча белгилари санаб ўтилди
Шизофрения – бу фикрлаш жараёни ва ҳиссий реакцияларнинг бузилиши билан боғлиқ бўлган руҳий касаллик. Касаллик эшитиш галлюцинациялари, параноид ёки фантастик алданишлар, шунингдек, нутқ ва фикрлашнинг тартибсизлиги билан намоён бўлади. Бу эркаклар ва аёллар учун бир хил даражада хавфлидир.
Мутахассисларнинг сўзларига кўра, қоида тариқасида, шизофрениянинг бошланиши 15-18 ёшда содир бўлади ва кўпинча эътиборга олинмайди: биринчи аломатлар одатда “ўтиш даври”га тегишли. Шу билан бирга, яқин одамлар инсон хатти-ҳаракатларидаги кескин ўзгаришлардан огоҳлантириши керак. Мисол учун, экстроверт тўсатдан ўзини четга суриб қўйиши ва ижтимоий мулоқотдан қочиши мумкин.
Шизофрениянинг одатий сценарийларидан бири: одам баъзи бир хаёлпарастлар уни кузатиб, тинглашяпти деб ўйлайди ва бу психиатр билан учрашиш учун сабабдир.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, ўз вақтида тайинланган терапия шизофрения билан оғриган ҳар бешинчи беморга узоқ муддатли ремиссияга эришиш имконини беради. Қўшимча қилинишича, дунёда жами аҳолининг 0,5-1,5 фоизи шизофрениядан азият чекмоқда.