Ёш ўзбек киноижодкорлари “Олтин Витяз” халқаро кинофорумида энг кўп мукофотни қўлга киритишди
Куни кеча Россияда “Олтин Витяз” XXXII Халқаро кинофоруми якунлари сарҳисоб қилинди. Унда Буюк Британия, Германия, Исроил, Эрон, Австралия, Испания, Канада, Туркия, Украина, Франция, Аргентина ва бошқа 20 та хорижий мамлакатлардан 165 та картиналар иштирок этди.
Ёш ўзбек киноижодкорларининг фильмлари мукофотлар сони бўйича биринчи ўринни эгаллади. Жумладан, кинорежиссёр Фурқат Усмоновнинг “Инсон” ҳужжатли фильми, Умид Искандаровнинг “Саробга йўл” бадиий фильми ва Муниса Магаметнинг “Скотч” қисқа метражли фильмлари ҳакамлар ҳайъатининг махсус мукофотларига сазовор бўлди.
“Саробга йўл” бадиий фильми таниқли актёр Умид Искандаровнинг илк режиссёрлик иши боълиб, ушбу фильмнинг нуфузли кинофорумда мукофотланиши эса таҳсинга лойиқдир.
Эришилган ютуқлар ҳақида Агентлик директори Фирдавс Абдухолиқов шундай дейди: “Бу каби мукофотлар ва эътирофларнинг коъпайиши, авваламбор, муҳтарам Президентимизнинг кинематография соҳасига, хусусан, киноижодкорларга бераётган эътибори, яратаётган шароитларининг самараси. Ёш киноижодкорларимизнинг халқаро майдонда танилиб бораётганлиги Янги Ўзбекистоннинг янги кино авлоди ижобий маънода шаклланаётганлигидан далолатдир”.
Россиялик машҳур режиссёр, ҳакамлар ҳаяти раиси Андрей Кончаловский эса “Бу кўрсаткич ўзбек киносининг янги тўлқини эканлиги айни ҳақиқат”, - дея таъкидлади.