Olimlar D vitamini tanqisligi tushkunlikka sabab boʻlishini isbotlashdi
D vitamini va uning organizmga qanday taʼsir koʻrsatishini oʻrganish uchun koʻplab tadqiqotlar oʻtkazilgan. Ularning yordami bilan olimlar inson organizmida D vitamini metabolitlarining bir qator retseptorlari mavjud ekani, ushbu retseptorlar bosh miyaning butun yuzasi boʻylab joylashganini aniqlaganlar. Bu esa D vitaminining kayfiyatni nazorat qilish va kognitiv funksiyalarga bevosita bogʻliq ekanligini koʻrsatadi.
D vitamini bosh miya salomatligi bilan bir qatorda oshqozon-ichak traktiga ham ijobiy taʼsir etadi. Bu esa uning nafaqat ruhiy, balki jismoniy salomatlikka ham bevosita taʼsir koʻrsatishidan darak beradi.
Tadqiqotchilar D vitamini kayfiyatga bevosita taʼsir koʻrsatadi degan fikrda. Ular tadqiqotlar natijasidan kelib chiqib, D vitamini tanqisligi mavjud odamlarning kayfiyati aksariyat holatlarda tushkun boʻlishini isbotlab berishgan.