Stressdan tez chiqib ketsa bo‘ladimi?
13:23 / 02.03.2024
Stress – inson organizmining haddan tashqari zo‘riqish, salbiy emotsiyalar yoki oddiygina zerikishga bo‘lgan javob reaksiyasidir. Stressdan tez chiqib ketish uchun tavsiyalar:
📌Kitob o‘qishni naqadar foydali ekanini barchamiz yaxshi bilsak kerak. Ko‘p narsalar o‘rganishimiz, joyimizdan qimirlamasdan butunlay boshqa joylarda sayohat qilishimiz mumkinligi va fikrlarimizni teranlashtirishini hisobga olganda stressdan qutilishda yordam beradigan bundan ham idealroq xobbi bo‘lmasa kerak.
📌Qo‘shiq aytish, musiqa tinglash va musiqiy asbob chalish orqali stressdan tez xalos bo‘lishingiz mumkin! Musiqa ruhga qanchalik yaxshi ta’sir qilishi ko‘p tadqiqotlar orqali isbotlangan.
📌Shovqin-surondan xalos bo‘lishga yordam berishi mumkin bo‘lgan yana bir sevimli mashg‘ulot – sayr qilish! Shahar sovuqligidan uzoqlashib, tabiat qo‘ynida sayr qilish orqali ham stressdan tezda xalos bo‘lishingiz mumkin.