“Tashabbusli budjet” doirasida “Deputatlar tashabbusi” amaliyoti joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 29-avgustdagi “Tashabbusli budjet jarayonlarini takomillashtirish doirasida xalq vakillari va saylovchilar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–264-son qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, xalq vakillari va saylovchilar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish maqsadida 2026-yildan boshlab “Tashabbusli budjet” jarayonlari doirasida g‘olib bo‘lmagan loyihalarni deputatlar tashabbusiga ko‘ra g‘olib deb e’lon qilish amaliyoti joriy etiladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari har yili “Tashabbusli budjet” jarayonlari doirasida tegishli saylov okruglarida g‘olib bo‘lmagan loyihalar orasidan ikkita loyihani (har mavsumda bittadan) saylovchilarning manfaatlarini inobatga olgan holda “Ochiq budjet” axborot portalida tanlaydi;
deputatlar tomonidan tanlangan loyihalar “Ochiq budjet” axborot portalida avtomatik ravishda g‘olib deb topiladi va ushbu loyihalar respublika budjetidan moliyalashtiriladi.
Portalda deputat tashabbusi asosida moliyalashtiriladigan loyihalar uchun alohida sahifa tashkil etilib, shu turdagi barcha loyihalarning jamoatchilik uchun ochiq ro‘yxati yuritiladi.
Ushbu xarajatlarni moliyalashtirish uchun har bir deputatga bir yilda ikki mavsum uchun bazaviy hisoblash miqdorining sakkiz ming baravari miqdorida(amalda 3,3 mlrd so‘m) mablag‘ har yilgi O‘zbekiston Respublikasi respublika budjetida nazarda tutiladi.