Toshkent viloyatida mahkumga nisbatan qiynoq qo‘llanib, intizomiy bo‘linmaga joylashtirilgan
Mahkum olti kun davomida asossiz ravishda intizomiy bo‘linmada saqlanib, uning huquqlari va erkinliklari buzilgan.
Ombudsmanga Toshkent viloyati 50-son Manzil-koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan mahkum T.I. koloniya xodimlari tomonidan qiynoqqa solinib, so‘ng asossiz ravishda intizomiy bo‘linmaga joylashtirilgani haqida murojaat qilgan.
Mazkur holat joyiga chiqib o‘rganilganda, mahkum T.I Piskent tumani markaziy shifoxonasiga joylashtirilgan hamda shifokorlar xulosasiga ko‘ra, uning bosh va ko‘krak qismida lat yeyish alomatlari aniqlangan.
Shuningdek, ishga oid hujjatlar o‘rganilganda, mahkum T.I. intizomiy bo‘linmaga 2025-yil 27-fevral kuni joylashtirilgan va unga 10 sutkaga intizomiy bo‘linmaga kiritib qo‘yish haqida qaror qabul qilingan. Ushbu qaror Toshkent maxsus prokurori tomonidan o‘rganilib, bekor qilingan hamda koloniya ma’muriyatining harakatlari Jinoyat-ijroiya kodeksining 105-moddasi (mahkumlarni intizomiy jazolash shartlari) va 111-moddasi (qo‘pol tartibbuzarlik tushunchasi) talablariga zid deb topilgan.