Zangiotadagi “kovid-markaz”da yil boshidan beri qancha chaqaloq tug‘ilgani aniqlandi
Bugun dunyoda koronavirus infeksiyasi bilan bog‘liq vaziyatga e’tibor bersak, kasallik bolalar va homilador ayollar orasida ham ko‘p kuzatilayotganini ko‘rish mumkin. Bunga esa qaysidir ma’noda virusning yangi-yangi shtammlari aniqlanayotgani ham sabab bo‘lmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligining Matbuot xizmati shifoxona direktori o‘rinbosari Hilola Alimovadan yil davomida nechta chaqaloq dunyoga kelgani haqida ma’lumot olgan.
Xabarda keltirilishicha, ayni paytda  shifoxonada 7 nafar chaqaloq, 18 yoshgacha bo‘lgan 97 nafar bola davolanmoqda. Xususan, jonlantirish bo‘limlarida 2 nafar bemor bola shifokor va hamshiralarning nazorati ostida davo muolajalarini olayotganligi qayd etilgan.
Shuningdek, bemorlar orasida 64 nafar homilador ayol ham bo‘lib, ayni kunda ularning 3 nafari reanimasiya bo‘limida davolanyapti. Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yil boshidan buyon shifoxonada 422 nafar chaqaloq dunyoga kelgan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 15-oktyabr holatiga ko‘ra, ushbu muassasada yil boshidan buyon tug‘ilgan chaqaloqlar soni 377 nafarni tashkil qilgan edi.