35 ta universitetga rektorlarni lavozimga tayinlash yoki ozod etish vakolati berilmoqda
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida"gi Qonun loyihasi muhokamaga qo‘yildi.
Unga ko‘ra:
– ilmiy kengash aʼzolarining yarmidan ko‘pi mazkur kengashni tuzgan, ilmiy tashkilot va taʼlim muassasasida faoliyat yuritayotgan olimlardan iborat bo‘lishi sharti bekor qilinmoqda;
– faqat davlat taʼlim muassasalarida o‘qitiladigan taʼlim yo‘nalishlari, mutaxassisliklar va kasblar ro‘yxatini tasdiqlash Vazirlar Mahkamasi vakolatidan chiqarilmoqda;
– 5 xil toifadagi shaxslarning taʼlim tashkilotlarida pedagog (professor-o‘qituvchi) sifatida faoliyat olib borishi taqiqlanmoqda.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasidan moliyaviy mustaqillik berilgan oliy ta’lim muassasalariga rektorlarni lavozimga tayinlash yoki ozod etish vakolati berilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, amaldagi tartibga ko‘ra, davlat oliy ta’lim muassasalari rektorlarini, shuningdek davlat ishtirokida tashkil etiladigan oliy ta’lim tashkilotlari (davlat ulushi bo‘lgan nodavlat oliy ta’lim tashkilotlari, qo‘shma ta’lim muassasalari, davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etiladigan ta’lim muassasalari va boshqalar) rektorlarini (rahbarlarini) lavozimga tayinlaydi hamda egallab turgan lavozimidan ozod etish vakolati Vazirlar Mahkamasiga tegishli hisoblanadi.