Jismoniy faollik uyqu dorilariga nisbatan yaxshiroq foyda beradi
Norvegiya fan va texnologiya universiteti olimlari jismoniy holati yaxshi bo‘lgan odamlar retsept bo‘yicha uyqu tabletkalariga kamroq ehtiyoj sezishlarini aniqladilar.
Odamlarning aksariyati vaqti-vaqti bilan uyqu muammolariga duch kelishadi. 10 dan 20% gacha bo‘lganlar qolganlarga qaraganda ko‘proq ta'sir qiladi va jiddiy uzoq muddatli uyqu muammolariga ega. Uyqusizlik bilan kurashayotgan ko'p odamlar ertami-kechmi uyqu tabletkalarining bir turiga murojaat qilishadi.
HUNT tadqiqoti ma’lumotlarini ko‘rib chiqqan tadqiqotchilar ko‘p odamlar uyqu tabletkalari o'rniga sport bilan shug'ullanishlari kerakligini aniqladilar.
Ishtirokchilarning 5800 ga yaqini tadqiqot davrida birinchi marta retsept bo‘yicha uyqu tabletkalarini oldi. Jismoniy faollik bilan muntazam shug‘ullanadigan odamlarga uyqu tabletkalari kamroq buyurilgan, erkaklar ayollarga qaraganda sportga ko‘proq ta’sir qilgan.