Bolalarga gadjetlarning ta’siri
Bolalar tomonidan ma’nosiz videolarni soatlab tomosha qilish ularning rivojlanish xususiyatlari bilan bog‘liq.
“O‘smirlik davridagi bolalar boshqa odamlarni kuzatishga qiziqishadi. Shu tarzda ular o‘zlarini ekrandagilar bilan solishtirib, o‘zlari haqida tasavvur hosil qiladilar. Bu kuzatuv har doim odamlarga xos bo‘lib kelgan, u gadjetlar yordamida yanada qulayroq bo‘ladi”-, deya tushuntiradi ekspertlar.
O‘smirlar ham muhim hissiy komponentga ega. Boshqalarning kompyuter o‘yinlari o‘ynayotganini ko‘rayotganda, bolalar ham xuddi shunday his-tuyg‘ularni boshdan kechirishadi. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, bu mashg‘ulotga o‘xshaydi, ammo mushaklar emas, balki hissiy aloqa va o‘zaro tushunish qobiliyatlari rivojlanadi.
Agar bolani bunday videolardan ajratib bo‘lmasa, uning hissiy holatiga e’tibor berishingiz kerak. Ehtimol, u oilada haqiqiy aloqaga yoki hayotdagi tengdoshlari bilan jonli muloqotga ega emas. Buning o‘rnini to‘ldirish uchun siz birgalikda sport yoki madaniy tadbirlarga borishingiz, birga kitob o‘qishingiz yoki kechki ovqat paytida suhbatlashishingiz mumkin.
Bunday vaziyatda gadjetlardan foydalanishni taqiqlash mumkin emas. Bolani bema’ni narsalarni ko‘rayotganini aytib, uni qoralamang. Videoda nima bor, nima yoqadi va nima uchun uni ko‘rayotganini so‘rash yaxshidir.