C va E vitamini saraton kasalligini keltirib chiqaradimi?
11:29 / 08.09.2023
Shvetsiyaning Karolinska universiteti olimlari guruhi saraton rivojlanishiga turtki beruvchi ikkita vitaminni aniqlashdi. Ularning ta’kidlashicha, organizmda C va E vitaminlari ko‘p bo‘lganligi sababli onkologiya rivojlanish xavfi ortadi.
Mutaxassislar, shuningdek, antioksidantlar tajribalar o‘tkazilgan kemiruvchilarga qanday ta’sir qilganini ham aytib berishdi. Yuqorida qayd etilgan vitaminlarning tarkibiy qismlari oksidlanish jarayonlariga qarshi kurashadi.
C va E vitaminlari tanadagi yangi qon tomirlarining shakllanishiga hissa qo‘shadi. Bunday, boshqa narsalar qatorida, keyingi rivojlanish uchun ovqatlanish kerak bo‘lgan saraton o‘smalarida paydo bo‘lishi mumkin.
Olingan natijalarga asoslanib, olimlar vitaminlarni iste’mol qilishni va shifokor bilan maslahatlashmasdan ularni qabul qilishni boshlashni tavsiya etmaydi.