DXX kubogining Respublika bosqichiga qur’a tashlandi
Mamlakatimizda 2021-yildan boshlab respublika yoshlari o‘rtasida futbol hamda mini-futbol bo‘yicha Davlat xavfsizlik xizmati kubogi musobaqalari o‘tkazilib kelinmoqda.
Yoshlar o‘rtasida katta qiziqishga sabab bo‘layotgan mazkur ommaviy sport tadbirining nufuzi va geografiyasi tobora ortib bormoqda.
Joriy yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida o‘g‘il bolalar o‘rtasida futbol va mini-futbol hamda qizlar o‘rtasida mini-futbol bo‘yicha DXX kubogi musobaqalari uch bosqichda o‘tkazilmoqda.
Birinchi bosqich – tuman/shaharlar kesimida aprel-may oylarida o‘tkazildi.
Ikkinchi bosqich – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri miqyosida iyun-iyul oylarida o‘tkazildi.
Ta’kidlash lozimki, bu yilgi DXX kubogi musobaqalari respublika bo‘yicha 251 ming nafardan ortiq yoshlarni qamrab oldi.
Kecha, 18-avgust kuni mazkur musobaqaning Respublika bosqichiga qur’a tashlandi.
Respublika bosqichi 19–23-avgust kunlari “Bunyodkor” futbol akademiyasi maydonlarida, final o‘yini esa 24-avgust kuni “Jar” stadionida o‘tkaziladi. Unda 42 ta jamoa g‘oliblik uchun kurashadi.
Respublika bosqichida – o‘g‘il bolalar o‘rtasida futbol va mini-futbol bo‘yicha g‘olib bo‘lgan jamoalar mahallasiga mini-futbol maydoni, 2-o‘rinni egallagan jamoalar uchun universal sport maydoni (basketbol va voleybol o‘yinlari uchun mo‘ljallangan), 3-o‘rinni egallagan jamoalar mahallasiga “Stritbol” (bir savatli ko‘cha basketboli) sport maydoni qurib beriladi.
Qizlar musobaqasida g‘olib va sovrindor bo‘lgan jamoalar pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Respublika bosqichi o‘yinlarining o‘tkazilish vaqti va qur’a natijalari bilan quyida tanishishingiz mumkin.