Bir nafar ayolni Turkiyaga fohishalikka yuborayotganlar qo‘lga olindi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Odam savdosiga qarshi kurashish bo‘linmasi xodimlari tomonidan olingan tezkor ma’lumotga asosan tadbir o‘tkazilgan.
Andijon shahri “Hunarmand” mahallasida yashovchi ayol Farg‘ona tumani “O‘rta qishloq” mahallasida yashovchi tanishi bilan o‘zaro jinoiy til biriktirgan. Ular Qo‘shtepa tumanida yashovchi ayolni mo‘may daromad topishga qiziqtirib, undan shahvoniy maqsadlarida foydalanishni ko‘zlab, Turkiyaning Anqara shahriga borishiga ko‘ndiradi.
Joriy yilning 16-fevral kuni esa Toshkent-Anqara yo‘nalishidagi aviareysga elektron aviabilet olib beradi. Shu kuni ichki ishlar organlari tezkor xodimlari tomonidan jabrlanuvchi Anqaraga uchmoqchi bo‘lganda to‘xtatib qolingan.
Bildirilishicha, mazkur holat yuzasidan yuqoridagi shaxslarga nisbatan jinoyat kodeksining 135-moddasi (odam savdosi) 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.