Gullash davrida allergiyani qanday yengillashtirish mumkin
Issiqlik va faol gullash allergiyani kuchaytiradi. Kasallikning alomatlarini yengillashtirish uchun o‘zingizni to‘rt devor orasiga qamab qo‘yishingiz shart emas. Beshta oddiy, ammo samarali qoidalar allergiyadan хalos bo‘lishingizga yordam beradi.
Allergiyadan iloji boricha qochish kerakligini tushunish uchun allergiya testlarini o‘tkazish yaxshiroqdir.
Allergenlarning intensivligini kuzatib boring. Polen faolligining eng yuqori nuqtasi ertalab va kechqurun sodir bo‘ladi, shuning uchun bu vaqtda sayr qilishdan bosh tortish yaxshiroqdir.
Ob-havo prognozlarini kuzating. Tashqarida havo shamolli va quruq bo‘lsa, chang gulchang bilan aralashib, allergiya xuruji xavfini oshiradi.
Allergiyaga qarshi dori-darmonlarni qabul qilishni gullash davri boshlanishidan 5-7 kun oldin boshlang.
O‘zingizni qanday his qilayotganingizni kuzating. Agar zaiflik yoki boshqa noxush alomatlar bo‘lsa, tirnash xususiyatini beruvchi holatlardan uzoqroqda, bir kun uyda qolish yaxshiroqdir.
Allergiyani davolash mumkin emas. Ammo u bilan to‘liq yashash juda realdir, asosiysi o‘tkir hujumlardan qanday qochishni o‘rganishdir.