Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga raislik Oʻzbekiston Respublikasiga oʻtdi
Avval xabar berilganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-noyabr kuni Ashxobod shahrida oʻtgan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining (IHT) oʻn beshinchi sammiti ishida ishtirok etdi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov raisligida oʻtgan tadbirda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Orif Alviy, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, shuningdek, Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Mamin va IHT bosh kotibi Husrav Noziriy ham ishtirok etdi.
IHTni jadal rivojlanayotgan tashkilot sifatida mustahkamlashga qaratilgan koʻp tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish, unga aʼzo davlatlar oʻrtasidagi hamkorlikni savdo, transport-kommunikatsiyaviy oʻzaro bogʻliqlik, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” iqtisodiyot va turizm sohalarida rivojlantirish masalalari yigʻilish kun tartibining asosiy mavzusi boʻldi.
Davlatimiz rahbari sammitdagi nutqida Turkmanistonni tashkilotga samarali raislik qilgani bilan tabrikladi hamda joriy yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bilan sheriklik toʻgʻrisidagi rezolyutsiyasi qabul qilinganining muhim ahamiyatini qayd etdi.
– Tarixi, dini, urf-odat va anʼanalari yaqin boʻlgan birodar xalqlarimiz azaldan savdo-sotiq aloqalari va madaniy rishtalar bilan chambarchas bogʻlangan. Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti oʻtgan davr mobaynida ulkan iqtisodiy salohiyatga ega yirik mintaqaviy tuzilmaga aylandi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatimiz yetakchisi tashkilot doirasida keng qamrovli aloqalarni yanada rivojlantirish tarafdori ekanini taʼkidladi.
Sammitda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining xalqaro nufuzi va obroʻsini oshirish, institutsional mexanizmlarini va yetakchi xalqaro tuzilmalar bilan hamkorligini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Bu borada Oʻzbekiston Prezidenti tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish boʻyicha aniq taklif va tavsiyalar tayyorlash uchun yuqori darajadagi Ekspertlar guruhini tuzish tashabbusini ilgari surdi.
Tashkilot doirasida muayyan sohani rivojlantirish boʻyicha har yilga nom berish anʼanasini joriy etish tashabbusi bildirildi. Prezidentimiz IHTda 2022-yilni Oʻzaro uzviy bogʻliqlikni mustahkamlash yili, deb eʼlon qilishni taklif etdi.
Sammit yakunida Harakatlar uchun Ashxobod konsensusi imzolandi. Ushbu hujjat aʼzo mamlakatlarning mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash borasidagi muhim ustuvor intilishlarini oʻzida mujassam etdi.
Davlatlar va hukumatlar rahbarlari hamda tashkilot bosh kotibi Oʻzbekistonni 2022-yilda IHTga raislikni qabul qilib olgani bilan tabrikladilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev shu munosabat bilan bildirilgan samimiy tilaklar uchun minnatdorchilik bildirib, uchrashuv ishtirokchilarini Oʻzbekistonda oʻtkaziladigan navbatdagi sammitga taklif qildi.