Kislorod iste’molini kamaytirish inson umrini uzaytirishi mumkin
Massachusets umumiy kasalxonasi olimlari hayotni uzaytirishning kutilmagan usulini topdilar. Buning uchun organizm kislorod iste’molini kamaytirishi kerak.
Olimlar laboratoriya sichqonlari bilan tajriba o‘tkazdilar. To‘rt haftalik yoshida kemiruvchilar ikki guruhga bo‘lingan. Bir qismi atrof-muhit havosida kislorod miqdori 21 foiz bo‘lgan normal sharoitda birinchi bo‘limga joylashtirildi. Ikkinchisi kislorod darajasi 11 foizga tushirilgan kameraga joylashtirildi. Bu ko‘rsatkich Everest tog‘idagi baza lagerida kuzatiladi. Shu bilan birga, ikkala guruh ham yetarli miqdorda suv va oziq-ovqat oldi. Birinchi guruhdagi sichqonlar o‘rtacha 15,7 hafta, ikkinchisi esa 23,6 hafta yashagan.
Boshqa tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, kislorod tanqisligi xamirturush, qurtlar va mevali chivinlarning umrini uzaytiradi. Olimlarning fikricha, bunday sharoitda hujayralar oksidlovchi stress natijasida kamroq shikastlanadi. Bundan tashqari, kislorod yetishmasligi hujayralarni qayta tiklash jarayonini faollashtirishi, organizmdagi neyrodegeneratsiya va yallig‘lanish darajasini pasaytirishi mumkin.
Olimlar boshqa hayvonlar turlari bo‘yicha tadqiqotlarni davom ettirish niyatida. Ammo kislorod tanqisligining inson tanasiga ta’siri haqida xulosa chiqarishga hali erta. Shunday qilib, sayyoramizning baland tog‘lari aholisi haqiqatan ham uzoq umr ko‘rishlari mumkin.