Parhezshunoslar tashvish darajasini oshiradigan oziq-ovqatlarni sanab o‘tishdi
Parhezshunoslar tashvish darajasini oshiradigan va depressiya alomatlarini yomonlashtiradigan uchta oziq-ovqat guruhini sanab o‘tishdi.
Ularning fikriga ko‘ra, qahva va kofeinli ichimliklar ichish ortiqcha tashvishga olib kelishi mumkin. Kofein nafaqat kuchli ogohlantiruvchi, balki tashvish, yurak urishi va terlashni keltirib chiqaradigan moddadir.
Shuningdek, fast-fud ham insonning ruhiy salomatligi uchun xavfli, chunki u oz miqdorda ozuqaviy moddalarni o‘z ichiga oladi va organizmda yallig‘lanishning rivojlanishiga olib keladi. Tez ovqatlanish depressiyani kuchaytirishi va xavotirni 70 foizga oshirishi mumkin.
Tashvishni qo‘zg‘atadigan uchinchi mahsulot spirtli ichimliklardir. Parhezshunoslar spirtli ichimliklarni haddan tashqari iste’mol qilish miyada ruhiy salomatlik uchun muhim bo'lgan kimyoviy moddalar ishlab chiqarishga xalaqit beradi.