Qo‘rqinchli filmlarni tomosha qilish psixologiya uchun foydalidir
Derbi universitetidan britaniyalik psixolog Malkolm Shofildning fikricha, qo‘rqinchli filmlarni tomosha qilish psixologiya uchun foydalidir. Shifokorning taʼkidlashicha, agar ota-bobolarimiz qoʻrquvni boshdan kechirmasalar, xavf-xatardan qochmaganlarida, katta ehtimol bilan ularni yirtqichlar yeb qoʻygan boʻlardi, umri juda qisqa boʻlgani uchun ham genlarini boshqa uzata olmagan boʻlar edi.
Shofildning ta’kidlashicha, qo‘rqinchli filmni tomosha qilayotganda, odam qo‘rquvning haqiqiy emasligini bilganligi sababli nazorat tuyg‘usini rivojlantiradi. Bu stressni yengillashtirish va sizni kundalik hayotingizdan chalg‘itish uchun biroz foydalidir. Film keskinlikni oshiradi va kutilmagan qo‘rquvdan keyin yoqimli yengillik paydo bo‘ladi.
Shofildning hamkasbi, Markaziy Lankashir universitetining psixologiya bo‘yicha o‘qituvchisi Louri Dutveyt-Uolshning fikricha, qo‘rqinchli filmlar odamlarning xatti-harakatlari va odatda butunlay uzoq bo‘lgan mavzular haqida tushuncha beradi. Bunday filmlar esa inson ruhiyatining qorong‘u tomonlarini o‘rganish imkonini beradi.