Zelenskiy Rossiya bilan muzokara tuzishning iloji yo‘qligini aytdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya bilan mojaroni muzokaralar yo‘li bilan hal qilishning iloji yo‘qligini aytdi.
U bu haqda, BMT Bosh Assambleyasida so‘zlagan. “Rossiyani faqat tinchlikka majburlash mumkin”, dedi Ukraina rahbari. Siyosatchi mojaroni yakunlash uchun Ukraina bo‘yicha “dunyoning ikkinchi sammiti”ni tayyorlash va AQSh, Osiyo hamda Lotin Amerikasi davlatlarining kelishuv jarayonida ishtirok etishini ta’kidladi.
ABC telekanaliga bergan intervyusida Zelenskiy Ukraina mojarosining tugashi yaqin ekanligini aytgan. 10-sentyabr kuni Nyu-Yorkda Birlashgan Millatlar tashkiloti Bosh Assambleyasining 79-sessiyasi boshlangan edi. 24-30-sentyabr kunlari 29-sentyabr tanaffusi bilan bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi hafta asosiy voqea bo‘ladi.
Rossiya delegatsiyasini TIV rahbari Sergey Lavrov boshqaradi, uning nutqi 28-sentyabrda bo‘lishi kutilmoqda. Kremlning ta’kidlashicha, Rossiya prezidenti Vladimir Putin delegatsiyaning BMTga safari oldidan har kuni vazir bilan aloqada bo‘ladi.
Avvalroq Putin Ukraina bilan tinchlik muzokaralari boshlanishidan oldin sulhni bekor qilgan edi.
Ukraina – Rossiya
Zelenskiy: “Putin tez orada vafot etadi”