2024-yilning birinchi yarmida litsenziyasiz faoliyat yuritgan 65 nafar san’atkorlarga chora ko‘rildi. Bu haqda “O‘zbekkonsert” davlat muassasasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
“Bugun ijtimoiy tarmoqlar orqali ma’lum bir auditoriyagina taniydigan yoki bo‘lmasa “litsenziya”ga ega bo‘lmagan ijodkorlar ham teleko‘rsatuv va radioeshittirishlarda mehmon sifatida ishtirok etmoqda.
Vaholanki, har qanday san’atkor o‘z ijodini taqdim qilishda, ommaviy axborot vositalarida qo‘shiqlar va videokliplarni aholiga yetkazish uchun litsenziya talab etiladi. To‘y marosimlari, oilaviy bazmlar, barlar va restoranlardagi yig‘inlarda ham “litsenziya”siz faoliyat ko‘rsatish holatlari ko‘paymoqda”, – deyiladi xabarda.
“O‘zbekkonsert” davlat muassasasi bunday faoliyat noqonuniy ekanligini ta’kidlab, ommaviy axborot vositalari xodimlari hamda aholidan xizmatga taklif etilayotgan boshlovchilar, san’atkorlarning “litsenziya”si bor yoki yo‘qligini aniqlashtirishga, “litsenziyasiz” ijodkorlarning xizmatidan foydalanmaslikka chaqirgan.
Ma’lumot uchun, litsenziya jismoniy yoki yuridik shaxsga beriladigan, litsenziya talablari va shartlariga majburiy ravishda rioya etilgan taqdirda faoliyatning litsenziyalanadigan turini yoki uning kichik turini amalga oshirish huquqini beruvchi hujjatdir.
San'at
Bu haqda “O‘zbekkonsert” davlat muassasasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qozog‘istonlik qo‘shiqchi Qayrat Nurtas samolyotdagi bezorilik uchun 15 sutkaga qamaldi
Ish materiallarida aytilishicha, xonanda Olmaotadan Ostonaga uchayotgan samolyotda janjal qilgan.
Gollivud yulduzlari haqidagi ko‘pchilik bilmaydigan faktlar
Anjelina Joli yoshligida ko‘pgina kamsitishlarga uchragan.
Kreativ fikrlash ortidan ishlangan san’at asarlari
Shunday noodatiy yondashuvga ega bo‘lgan tasvirlarni ulashamiz.
Dunyodagi eng qimmat suratlar
Piter Likning "Phantom" surati dunyodagi eng qimmat fotosuratga aylandi va 6,5 million AQSh dollariga baholandi.
“Ocean Art 2023” tanlovida g‘olib bo‘lgan fotosuratlar e’lon qilindi
O‘tgan yilgi "Ocean Art" tanlovi g‘oliblarining ajoyib suv osti fotosuratlarini ko‘rib zavrlanish mumkin.
Aktyor bo‘ydoqlarga maslahat berdi
Hamda o‘zining hayotiy tajribalari va xulosalarini muxlislari bilan bo‘lishdi.
2024-yilda urfga kiradigan 9 ta rang
Sizga Pantone modalar uyi taqdim qilgan ro‘yxat bo‘yicha yozgi mavsum uchun tanlovlarni amalga oshirishga yordam beramiz.
Dunyodagi eng mashhur besh muzey
Dunyo tan olgan eng ko‘hna besh muzey haqda ma’lumot beramiz.