Россияда ота-она қарамоғисиз қолган бир яшар бола Ўзбекистонга қайтарилди
“Мамлакатимизнинг Владивосток шаҳридаги бош консулхонаси томонидан Россиядаги ҳуқуқ-тартибот идоралари билан ҳамкорликда Ёқутистон – Саха Республика оилавий тарбияга кўмаклашиш марказида яшаётган бир ёшли С.М. Ўзбекистон фуқароси юртимизга қайтарилди”, – деб хабар қилмоқда “Дунё” агентлиги.
Россиянинг Саха Республикаси (Ёқутистон)да меҳнат фаолиятини юритаётган ўзбекистонлик хатога йўл қўйиб, жиноий жавобгарликка тортилади. У ўта йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланишига алоқадорлиги учун Ёқутистон шаҳар суди томонидан 9 йилга озодликдан маҳрум этилган. Унинг фарзанди ҳибсхонада туғилган. Қизалоқ туғилгандан сўнг Республика оилавий тарбияга кўмаклашиш марказига топширилган.
Маҳкума аёлнинг онаси болани олиб кетиш учун Саха Республикасига келган ва Ўзбекистоннинг Владивостокдаги Бош консулхонасига ёрдам сўраб мурожаат қилган. Бош консулхона томонидан Россия Ташқи алоқалар ва халқлар ишлари вазирлиги Ёқутистон округи маъмуриятининг Васийлик ва ҳомийлик департаментига алоқага чиқилиб, болани бувисига бериш бўйича мулоқот амалга оширилган. Қизчани бувисига қайтариш бўйича бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро конвенциялар асосида тегишли ҳужжатлар тайёрланган.
Шундан сўнг, Бош консулхона томонидан болани Ўзбекистонга қайтариш учун махсус сертификат расмийлаштирилиб, Россия ҳукумати кўмагида қизча белгиланган тартибда бувисига топширилади.
Ёқутистондаги ўзбек диаспораси фаоллари кўмагида буви ва набирага Ёқутистон–Новосибирск–Тошкент йўналиши бўйича авиачипталар харид қилиниб, эсон-омон ватанга қайтарилган.