Belgiyaning nufuzli nashrlari “Avaza”da o‘tgan uch tomonlama konferensiya va undagi O‘zbekistonning roli haqida maqolalar chop etdi
21:53 / 24.08.2025
Markaziy Osiyo bo‘yicha ekspert, “EUReflect” elektron nashri muharriri Derya Soysal “Dunyo” axborot agentligi uchun bergan intervyusida Prezident Shavkat Mirziyoyevning 22-avgust kuni Turkmanboshi shahrida bo‘lib o‘tgan “Ozarbayjon–Turkmaniston–O‘zbekiston” shaklidagi uch tomonlama sammitdagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi.
“Turkmanboshi shahrida bo‘lib o‘tgan uch tomonlama uchrashuv chog‘ida muhim hujjatlar imzolandi va qo‘shma bayonot qabul qilindi, unda uch davlat hamkorlikni mustahkamlash va Sharq va G‘arbni bog‘lovchi transport-logistika arteriyasi – O‘rta yo‘lak deb ataladigan transport koridorini rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Kun tartibida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar alohida o‘rin egalladi. Ikki davlat o‘zaro hurmat va birodarlik hamjihatligiga asoslangan diplomatik aloqalarning 30 yilligini nishonlamoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Ozarbayjonning Fuzuliy shahrida barpo etilgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi maktab ana shu do‘stlik timsoliga aylandi. 2024-yilda imzolangan Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma hamkorlikning yangi bosqichini ochdi, bu esa o‘zaro hamkorlikning strategik xususiyatini ta’minladi.
Mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi ortib bormoqda, hozirda umumiy portfeli to‘rt milliard dollarga teng bo‘lgan uch yuzga yaqin qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda va 2030-yilga borib tomonlar savdo va sarmoya hajmini yiliga bir milliardga yetkazmoqchi.
Sanoat kooperatsiyasi, jumladan, avtomobilsozlik sohasida ham muvaffaqiyatli rivojlanmoqda: “O‘zavtosanoat” va “Azermash” qo‘shma korxonasida “Chevrolet” avtomobillarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Keng ko‘lamli hamkorlik energetika sohasini ham qamrab oladi: O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkmaniston birgalikda uglevodorod qazib olish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirmoqda va Yevropaga “yashil yo‘lak” yaratish rejalarini ishlab chiqmoqda. 2030-yilga borib Toshkent Ozarbayjon hududi orqali besh gigavattgacha qayta tiklanadigan quvvatni eksport qilmoqchi.
O‘zbekiston-Turkmaniston aloqalari bundan kam jadal rivojlanmoqda. 2025-yil boshidan erkin savdo rejimi kuchga kirdi va o‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 1,14 milliard dollardan oshdi. Oliy darajadagi tashriflar muntazam tus oldi va avgust oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun Turkmanistonning oliy mukofoti bilan taqdirlandi.
Shunday qilib, uch turkiy davlatning do‘stligi endi faqat mushtarak tarix va madaniy an’analarga hurmat ko‘rsatish bilan cheklanib qolmayapti, balki, bu strategik hamkorlik mintaqani xalqaro savdo va quvvat uchun asosiy markazga aylantirmoqda. O‘zbekiston bu arxitekturada alohida o‘rin tutib, Markaziy Osiyo, Kavkaz va Yevropani bog‘lovchi va O‘rta yo‘lakning yangi geosiyosatini shakllantiradi” - deya fikrlarini yakunlagan Derya Soysal xonim.