Rejalashtirilgan ishlarni kechiktirish depressiyaga sabab bo‘ladi
Karolinska instituti tadqiqotchilari rejalashtirilgan ishlarni kechiktirish turli xil sog‘liq muammolarining alomati ekanligini aniqladilar. Ishlarni keyinroq kechiktirish depressiyani, shuningdek, ruhiy salomatlik bilan bog‘liq bo‘lmagan asoratlarni ko‘rsatishi mumkin.
Tadqiqotchilar 3525 nafar shved universiteti talabalari orasida tadqiqot o‘tkazdilar, unda ishtirokchilar muntazam ravishda anketalarni to‘ldirib turishdi.
Natijalar shuni ko‘rsatdiki, kechiktirishning yuqori darajasi depressiya, tashvish va stressning yanada og‘ir belgilari bilan bog‘liq. Maktabga kechikkan o‘quvchilar yelkalari va qo‘llaridagi og‘riqlar, yomon uyqu, yolg'izlik va moliyaviy muammolar haqida xabar berishadi.
Talabalar anketalarni uzoq vaqt davomida to‘ldirganligi sababli, tadqiqotchilar sog‘lig‘ining yomonlashuvining asosiy sababi kechikish bo‘lishi mumkin degan xulosaga kelishdi. Biroq, bu muammoni hal qilish mumkin. Oldingi klinik tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, kognitiv xulq-atvor terapiyasi kechiktirishga qarshi kurashda samarali bo‘ladi. Ushbu terapiya kechikishni yengishga yordam beradi, chunki u odamni uzoq muddatli maqsadlarni qisqa muddatli maqsadlarga bo'lish, smartfonlar kabi chalg‘itadigan narsalar bilan kurashish va salbiy his-tuyg‘ularga qaramasdan diqqatni jamlashga o‘rgatadi.