G‘alla muammosi: Lavrov Ukraina portlaridagi bug‘doyni olib chiqish mumkinligini aytdi faqat...
Kecha, Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Ukrainadan gʻalla eksportiga toʻsiqni olib tashlash boʻyicha muzokaralar oʻtkazish uchun Turkiyaga tashrif buyurdi. Muzokaralar asosan Ukraina donini olib ketayotgan kemalar uchun xavfsizlik yoʻlagini ochishga qaratildi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirining taʼkidlashicha, agar Kiyev oʻz hududiy suvlarini minalardan tozalasa va minalarni tozalashda harbiy maqsadlarda foydalanmasa, Moskva navigatsiya xavfsizligini kafolatlashga tayyor. Lavrov shuningdek, Rossiya tomoni BMT vositachiligida ushbu masala bo‘yicha muzokaralar olib borishga tayyorligini ma’lum qildi.
"Biz bugun g'allani manzillarga bemalol tashish mumkinligini tushuntirdik. Rossiyadan hech qanday to'siq yo'q. Agar janob Zelenskiy buyuruq bersa, xorij va Ukraina kemalari Qora dengiz orqali kirishi mumkin”, deydi Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov.
Ukraina tashqi ishlar vaziri Dmitriy Kulebaning aytishicha, Kiyev birinchi navbatda BMT orqali portlarni blokdan chiqarish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.  Uning so‘zlariga ko‘ra, bu yerda Ukrainaning xavfsizlik manfaatlari yuz foiz inobatga olinishi, qirg‘oqni himoya qilish uchun yetarlicha qurol bo‘lishi va don eksporti vaqtida kemalarni patrul kemalari himoya qilishi kerak. Ana shunda Ukraina ishonishi mumkin bo‘lgan mamlakatlarning kemalari Ukraina portlariga kirishi mumkin, shu jumladan Turkiyaning ham.